پردیس شهید چمران تهران

تاریخچه پردیس شهید چمران تهران دانشگاه فرهنگیان

مرکز تربیت معلم شهید چمران در سال ۱۳۶۰ با هدف تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد در رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی در محل مجموعه ورزشی شهید شیرودی با ۲۶۰ دانشجو فعالیت خود را آغاز نمود. در سال ۱۳۶۸ کلنگ احداث این مجموعه با وسعت ۱۳۰ هزار متر مربع در شهرک حکیمیه در شرق تهران زده شد و در سال ۱۳۷۶ به‌طور رسمی مورد بهره‌برداری قرار گرفت و با برخورداری از امکاناتی نظیر ساختمان آموزش، اداری، کنابخانه، سالن اجتماعات، مجتمع ورزشی و خوابگاهی در خدمت نظام آموزشی و تربیت معلمان قرار گرفت. ‏

 

در اسفند ۱۳۹۰ با تأسیس دانشگاه فرهنگیان توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی، مراکز تربیت معلم در قالب دانشگاه، هویت جدیدی یافت. با تصویب اساسنامه دانشگاه و تأسیس ۶۴ پردیس استانی در سال ۹۱، پردیس شهید چمران تهران به عنوان قطب تربیت بدنی و علوم ورزشی، علوم تربیتی و مشاوره کشور مطرح گردید و از همان سال با اجرای ساماندهی پردیسهای استانی در قالب سه مجموعه دانشگاهی مشتمل بر دو مرکز تابعه ‏(شهدای مکه و شهید بهشتی) به ارائه خدمات دانشگاهی پرداخت.

 

این پردیس با تأمین استانداردهای آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان اولین پردیس برادران دانشگاه فرهنگیان کشور موفق به اخذ مجوز و جذب اولین دوره دانشجوی کارشناسی ارشد الهیات گرایش علوم قرآن و حدیت از سال ۹۳ گردید.

 

‏با تغییر ساختار دانشگاه و تغییرات مدیریتی، از بهمن ۱۴۰۱ ریاست پردیس شهید چمران، همزمان مدیر امور پردیسهای استان تهران نیز محسوب می‌شود و تشکیلات مدیریت استان تهران به شکل جداگانه در پردیس شهید چمران استقرار یافته است. 

 

 

شهیدان جنگ تحمیلی

مرکز تربیت معلم شهید چمران تهران مفتخر به داشتن شهدایی است که در حماسه هشت سال دفاع مقدس جان‌فشانی کرده‌اند: ابوالفضل زائر امام - امیرحسین بورقانی فراهانی - رضا هوریار (مدرس) - سیدغلامرضا میرشفیعی - فرود نصیری فارسانی - فریبرز ترابی طاقانکی - محمدعلی رادفر - محمد یوسفیان نائینی - مسعود قنواتی - مسیح اله حیدرپور شهرضایی.

 

همچنین پیکر پاک یک شهید گمنام در ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ در پردیس شهید چمران به خاک سپرده شد.

 

برای آگاهی بیشتر صفحه شهیدان جنگ تحمیلی مرکز تربیت معلم شهید چمران را ببینید.

 

 

روسای مرکز تربیت معلم / پردیس شهید چمران

ردیف

نام و نام خانوادگی

زمان ریاست

۱

احمد درگاهی

۱۳۶۰-۱۳۶۱

۲

فتح اله احمدآبادی

۱۳۶۱-۱۳۶۵

۳

سید احمد سیدباقری

۱۳۶۵-۱۳۸۶

۴

محمدرضا پورسینا

۱۳۸۶-۱۳۹۱

۵

محمد مرادشیخی

۱۳۹۱-۱۳۹۲

۶

سید رسول حسینی

۱۳۹۲

۷

محمود تلخابی

۱۳۹۲-۱۳۹۴

۸

حاتم زندی

۱۳۹۴-۱۳۹۶

۹

یدالله آزادی 

۱۳۹۷-۱۴۰۱

۱۰

اسماعیل اولی

۱۴۰۱ تاکنون

 
 
برای آگاهی بیشتر صفحه روسای مرکز تربیت معلم/پردیس شهید چمران را ببینید.
 
 

تأسیس مرکز تربیت معلم چمران از زبان نخستین رئیس مرکز
اینجانب احمد درگاهی سال ۱۳۶۰ که در تولید رادیو اشتغال داشتم و اوقات اضافی را در یکی از دبیرستان‌های تهران به تدریس مشغول بودم. یک روز در پاییز همان سال توسط سه نفر از دوستان دوران دانشکده که در جریان مبارزه در اواخر حکومت پهلوی با هم بودیم به جلسه ای دعوت شدم، در آن جلسه گفته شد آموزش و پرورش نیاز به تربیت معلمینی دارد که با مسیر فرهنگی انقلاب همراه باشند. در آن سال دانشگاه‌ها با رخداد انقلاب فرهنگی تعطیل بودند و کنکور سراسری برگزار نشد، در همان سال معاونت نیروی انسانی آموزش و پرورش با برگزاری یک آزمون متمرکز، مستعدترین فارغ التحصیلان دبیرستان‌ها را جذب مراکز تربیت معلم در رشته‌های مختلف نمود. ازجمله برای دو مرکز پسرانه و دخترانه در رشته تربیت بدنی در همان جلسه به من گفته شد شما را به عنوان رئیس مرکز تربیت معلم پسران معرفی کرده‌اند. به هر تقدیر به اینجانب پذیراندند و طولی نکشید پس از ملاقات با معاون نیروی انسانی وزیر و مدیر کل امور تربیت معلم ابلاغ رسمی صادر و مقدمات استخدام رسمی من هم فراهم شد. در حالی که قرار است برای دیماه (یعنی حدود سه ماه بعد) اینجانب بایستی پذیرای ۴۰۰ دانشجو از اقصا نقاط کشور باشم. گفتم: مرکز کجاست؟ و کجا باید مستقر بشوم؟ گفتند همه را باید تهیه و تدارک کنی فعلاً من بودم و یک برگه انتصاب در جیب!


اول یک دفتر ثبت نامه تهیه کردم و بعد اسم مرکز را مفتخر نمودم به نام شهید چمران که در اوایل همان سال به شهادت رسیده بود. یک مهر هم دادم بازار ساختند برای رسمیت دادن به نامه‌ها. پس از آن یک دفتردار و سپس یک معاون برای خودم پیدا کردم. سپس مانند یک دونده ماراتن بدون تردید و درنگ برای ایجاد امکانات با دست خالی راه افتادم. آخر شب نیازها را یادداشت و روزها دنبال می‌کردم.


در اینجا به مهمترین بخش اقدامات به اختصار برایتان اشاره می‌کنم: به دوستانی که در اداره کل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش مشغول بودند، پیشنهاد کردم رشته تربیت بدنی را که نمی‌شود در چند اتاق به نام کلاس برگزار کرد. ۴۰۰ جوان ۱۸ و ۱۹ ساله از سراسر کشور می‌آیند تا معلم ورزش بشوند. اینها امکانات وسیع ورزشی، خوابگاه، غذاخوری، کادر اداری و پشتیبانی و آموزشی لازم دارند. خلاصه وقتی مقرر کردند به حضور سرپرست وقت سازمان تربیت بدنی ایران یعنی مرحوم زنده یاد حاج مصطفی داودی که توسط شهید رجایی به ریاست سازمان منصوب شده بود رسیدم. به ایشان عرض کردم در تهران فقط استادیوم شهید شیرودی (امجدیه سابق) پاسخگوی نیاز ماست و ایشان با سرعت و شجاعت و با همان روحیه انقلابی که داشت، موافقت کردند و دستورات قاطع و سریع به سرپرست ورزشگاه و معاونت ورزشی و مدیر کل دفتر امور مشترک فدراسیون‌ها صادر کردند. به هر تقدیر با کش و قوس فراوان و پیگیرهای شبانه‌روزی خودم و همکارانم برای اوایل دیماه قبل از رسیدن دانشجویان همه امکانات زیرساختی و ضروری از جمله کادر آموزشی، پشتیبانی، کلاسها، خوابگاه با تجهیزات و آشپزخانه و سالن غذاخوری، آمفی تئاتر و نمازخانه و… را آماده کردیم.

 

اگر این قضایا را با شرح تفصیلی آن، امروز برای هر مدیر اجرایی تعریف کنم خواهد گفت: یا خواب دیدی که خیر است!! یا شما عادت دارید به بزرگ نمایی و اعجاز بخشیدن به کارهایتان! به هر حال مرکز پا گرفت، و در یک شرایط ایده‌آل نسبت به امکانات آن روز در همه زمینه‌ها حتی تألیف کتاب و جزوات تخصصی و انجام فعالیت‌های پرورشی و فوق برنامه و اعزام نیرو به جبهه و تقدیم اولین شهید (شهید حیدری) سرانجام نهال تازه غرس شده مرکز با رعایت شرایط جنگی کشور و حداکثر صرفه‌جویی و فداکاری نیروهای به خدمت گرفته شده رشد کرد و بارور شد.


توضیحات فتح اله احمدآبادی دومین رئیس مرکز تربیت معلم شهید چمران
از سال آغازین تشکیل مرکز تربیت معلم شهید چمران (سال ۱۳۶۰) خوابگاه دانشجویان و کلاس‌های تئوری و عملی، همه در ورزشگاه شهید شیرودی قرار داشت. در سالهای تحصیلی ۱۳۶۱–۱۳۶۰ و ۱۳۶۲–۱۳۶۱ با حدود ۳۰۰ دانشجو و در سال تحصیلی ۱۳۶۳–۱۳۶۲ متجاوز از ۶۰۰ دانشجو داشتیم که به علت کثرت تعداد دانشچویان، کلاسهای تئوری به محلی در حوالی خیابان بهار منتقل شد. از سال تحصیلی ۱۳۶۴–۱۳۶۳، مرکز کلاً از ورزشگاه شیرودی خارج، و به محلی در جنوب شرقی تهران، خوالی خیابان منصور منتقل شد؛ که طبیعی است برای آماده کردن آن محل به عنوان یک مرکز آموزشی شبانه‌روزی اقداماتی انجام شد و همچنین برای برگزار کردن کلاسهای عملی ناچار به انتقال دانشجویان به محلهای واجد امکانات ورزشی بودیم؛ و نیز در سال تحصیلی ۱۳۶۵–۱۳۶۴ مرکز به محلی دیگر واقع در خیابان ۱۷ شهریور منتقل گردید که باز، ناگزیر اقداماتی برای آماده‌سازی مرکز صورت گرفت.

 

 

فارغ التحصیلان برجسته 

پردیس شهید چمران دانشجویان بسیار زیادی را در رشته‌های مشاوره، کودکان استثنایی، مدیریت آموزشی و به ویژه در رشته تربیت بدنی تربیت نموده‌است که از جمله این دانشجویان برجسته می‌توان به افراد زیر اشاره نمود.


۱- دکتر حمید سیفی: فارغ‌التحصیل سال ۸۰ پردیس چمران – عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت – دکترای مدیریت ورزشی – قهرمان دانشجویان جهان در کشتی و قهرمان جام جهانی ۲۰۰۵
۲- دکتر حسین شایان مقدم: فارغ‌التحصیل سال ۷۹ پردیس شهید چمران – دکترای مدیریت ورزشی دانشگاه تهران – مؤلف ۲ کتاب در زمینهٔ علوم ورزشی و ریاست مجموعه ورزشی شهید چمران
۳- غلامرضا کمانه: قهرمان آسیا در پرش ارتفاع – مدیرکل تربیت بدنی وزارت – مدیرکل تربیت بدنی استان فارس
۴- عباس جهان بینی: مدیرکل تربیت بدنی استان قم
۵- محسن حق‌شناس: مدیرکل تربیت بدنی استان قزوین – معاون مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین
۶- دکتر امیر رضا طاهری نیا: جراح و متخصص دندانپزشکی
۷- علیرضا ظفری پور: بازیکن تیم ملی والیبال
۸- مهدی اسحاق نیم وری: رئیس شورای شهر رامسر
۹- مسعود قبادی: عضو شورای شهر کهگیلویه و بویراحمد (شهرستان چرام)
۱۰- محمد رحیمی: معاون مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران
۱۱- وحید زینالی: مدیرکل تربیت بدنی – معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت.

 


نظرات کاربران